12 pomysłów na podziękowania dla rodziców

Ślub i wesele to nie tylko przeżycie dla Pary Młodej, ale także (uwierzcie nam) ogromny stres i wzruszenia dla rodziców. Nierzadko mamy i ojcowie są zdenerwowani ślubem swoich dzieci bardziej niż byli swoim własnym, wiele lat temu. Jak im pomóc i rozładować piętrzące się emocje? Oczywiście – uroczyście podziękować.

Jednym z najczęściej wyszukiwanych w Internecie haseł dotyczących wesela są „podziękowania dla rodziców”. Jak  z klasą i w oryginalny sposób podziękować Mamie i Tacie za wychowanie, za całą miłość, którą od nich otrzymaliśmy, cierpliwość oraz wsparcie w tym wyjątkowym dniu?

W artykule tym zebrałyśmy dla Was 12 pomysłów na podziękowania dla rodziców. Są wśród nich sprawdzone klasyki oraz kilka bardziej oryginalnych propozycji. Te pierwsze starałyśmy się zaprezentować w „odświeżonej” i mocno zindywidualizowanej odsłonie.

Klasyczne podziękowania dla rodziców – sprawdzone pomysły w nowej odsłonie

Jako że widziałyśmy już niejedno wesele i niejedne podziękowania dla rodziców, możemy podpowiedzieć, że najlepszymi  są te, dane od serca (to wiadomo), ale także takie, które pozostaną równocześnie wspaniałą pamiątką. Wspaniale sprawdzą się tu klasyki:

1. Przemówienie

Piękne przemówienie napisane od serca, które wzrusza do łez nadal pozostaje najwspanialszą formą podziękowania! Jeśli nie potraficie sami znaleźć odpowiednich słów, są osoby, które mogą pomóc w napisaniu kilku pięknych zdań dla Waszych rodziców. Nie uczcie się ich na pamięć – najlepiej wydrukujcie je w formie listu lub tzw. “fiszek” i schowajcie do torebki świadkowej. Poda je Wam w odpowiednim momencie.

Prawie na pewno w trakcie czytania przemówienia będzie się Wam łamał głos, a mamy zaleją się łzami. Nie wstydźcie się tego – te emocje są najszczersze i najpiękniejsze i pozostaną na zawsze w pamięci wszystkich jako jedne z najpiękniejszych chwil tego wieczoru!

2. Kaligrafowany list

Uzupełnieniem lub alternatywą dla przemówienia może być pięknie kaligrafowany list. Wszystko to, co przed chwilą powiedzieliście (lub chcielibyście powiedzieć, ale z różnych powodów się na to nie zdecydowaliście) przenieście na papier, a najlepiej zanieście do przepisania osobie biegłej w kaligrafii. Wybierzcie piękny papier. Włóżcie list do ozdobnej koperty lub eleganckiej ramy. Taka pamiątka na pewno zostanie z rodzicami na dłużej.

3. Biżuteria z grawerami

Realizację tego pomysłu warto zacząć dużo wcześniej – najlepiej kilkanaście miesięcy przed ślubem. Wyjątkowa biżuteria jest rzeczą raczej kosztowną, warto więc zacząć odkładać na nią pieniądze dużo wcześniej. Przed samym ślubem wydatków będzie tak dużo, że budżet może nie udźwignąć kosztownego prezentu dla rodziców.

Ponieważ okazja, z której wręczacie rodzicom prezent jest wyjątkowa, warto zaznaczyć to pięknym grawerem, koniecznie z dodaną datą Waszego ślubu. Piękną pamiątką dla mamy będzie naszyjnik lub bransoletka z napisem „Dziękuję za wszystko mamo!” albo „Jesteś najlepszą mamą na świecie!”. Dla taty odpowiednie będą spinki do mankietów lub srebrny brelok z wygrawerowanym sercem i napisem “Dziękuję Ci tato” lub  „Zawsze będą Twoją małą córeczką!”.

4. Film spersonalizowany

Film z podziękowaniami dla rodziców stał się od kilku sezonów standardem. Co nie znaczy, że skoro mieli go już wszyscy, to nie możecie mieć i Wy. Ważne, aby nie był on kalką dziesiątek innych filmików, które krążą po sieci. Oczywiście zawsze warto podziękować za “Obiadki” lub “Podróże małe i duże”, ale jeszcze lepiej podziękować “Za niezapomniane dwa tygodnie w Pobierowie” (i tu zdjęcia z tych konkretnych wakacji) lub za “Setki pierogów, które ulepiłaś dla mnie w dzieciństwie… i za to, że nauczyłaś mnie jak je zrobić” (i tu ty w kuchni, nad stolnicą usmarowana/ny mąką) – niech będzie osobiście, o Was, o konkretach 🙂

5. Ślubny film rodziców

Wspaniałym pomysłem jest odświeżenie ślubnego filmu rodziców i  odtworzenie go na Waszym weselu. Jeśli na strychu mają wielką szpulę z niemym filmem ze swojego ślubu, zanieście go do specjalistycznego punktu, w którym zostanie przegrany do formy cyfrowej, dodajcie podkład muzyczny oraz prezentację zdjęć (najlepiej także “odświeżonych” – zajmują się tym specjalistyczne zakłady). Rodzice będą zachwyceni, a starsi goście wzruszą się widząc siebie o kilka dekad młodszych.

6. Album bardzo specjalny

Album ze zdjęciami to już klasyk. My polecamy jednak przygotowanie czegoś więcej niż pięknej księgi z fotografiami. Przede wszystkim cofnijcie się zdjęciami aż do ślubu rodziców, wklejcie odnowione zdjęcia z ich “Wielkiego Dnia”, zapiszcie wspomnienia najbliższych przyjaciół (zostawcie także wolną kartę na ich własne wspomnienia). Pięknie sprawdzą się zdjęcia z Waszego dzieciństwa (dodajcie do nich zabawne opisy i kilka pamiątek – nada się bilet ze wspólnego wypadu do kina, pocztówka z wakacji itp.) czy z zaręczyn (nawet jeśli będzie to sesja “selfie”). Zostawcie wolne karty na zdjęcia z Waszego ślubu, a nawet na zdjęcia wnuków. Wasz prezent zapoczątkuje rodzinną kronikę, którą rodzice będą mogli prowadzić nadal.

Zamiast kwiatów

Choć piękny bukiet kwiatów jest zawsze doskonałym dodatkiem do prezentu, my proponujemy inne zielone alternatywy.

7. Las zamknięty w słoiku

Na rynku jest już co najmniej kilka firm (np. https://www.facebook.com/greenbells), które tworzą zachwycające, zielone kompozycje w ozdobnych słojach, będące namiastką lasu. Kompozycja będzie zielona jeszcze wiele tygodni po weselu i na pewno będzie cieszyła rodziców dłużej niż tradycyjne kwiaty.

8. Do posadzenia

Innym zielonym pomysłem jest kupno ukwieconej sadzonki – idealnie sprawdzi się krzew róży lub małe drzewko. W dniu ślubu wsadza się je do ozdobnego kosza i wręcza rodzicom, którzy kilka dni później mogą zasadzić je w ogrodzie lub na balkonie. Wspólnie z rodzicami będziecie mogli obserwować, jak roślina rozwija się z roku na rok. Osoby lubiące metafory mogą załączyć do rośliny liścik “To drzewko jest jak nasze małżeństwo. Teraz zasadzone, będzie rosło i rozwijało się przez lata. Pomóżcie nam o nie dbać, tak jak będziecie dbali o tą roślinkę.”.

Pomysły inne niż zazwyczaj

9. Zachwycające wycinanki

W słoju zamknąć można, obok lasu, także zachwycające kompozycje z papieru. Misterne wycinanki tworzą niesamowity efekt w pięknym szklanym naczyniu. Najlepsze artystki są w stanie stworzyć scenki z Waszych wspomnień lub kompozycje nawiązujące do wybranego przez Was motywu przewodniego wesela.

10. Drzewo genealogiczne

Ślub i wesele to wspaniała okazja do opracowania drzewa genealogicznego Waszych rodzin. Niezwykle pomocny będzie w tym portal www.myheritage.com . Na podstawie wspólnie stworzonego przez narzeczonych drzewa genealogicznego, zamówić można także prezenty dla rodziców – pięknie namalowane i/lub wykaligrafowane drzewa poszczególnych rodzin. Elegancko oprawione staną się ozdobą każdego salonu. Jeśli podoba Ci się ten pomysł zacznij prace jak najszybciej – stworzenie drzewa, które sięga dalej niż trzy pokolenia wstecz wymaga sporo pracy.

11. Piosenka autorska

A może napiszecie i nagracie w studiu własną piosenkę dla rodziców. Jeśli macie talent poetycki możecie pokusić się o piękną balladę. Pozostałym Parom Młodym polecamy wersję humorystyczną piosenki – zabawne rymy do znanej melodii i kilka szczerych wersów podziękowań spodobają się rodzicom z całą pewnością.

12. Śmiech to zdrowie

Jeśli i Wy i rodzice macie poczucie humoru i lubicie się śmiać, warto pomyśleć o krótkim, humorystycznym programie artystycznym – najlepiej takim, który ułożycie całkiem sami. Spróbujcie napisać dla rodziców skecz kabaretowy lub spiszcie kilka anegdotek i zaprezentujcie je na środku w formie “stand-up’u. Świetnie sprawdzi się także odczytana zabawna opowiastka. Na pewno w historii Waszej rodziny jest coś, z czego chętnie się wspólnie pośmiejecie.

Byle od serca

Mamy nadzieję, że przekonałyśmy Was, że nawet najprostszy i najbardziej znany sposób na podziękowanie rodzicom sprawdzi się, jeśli tylko poświęcicie mu trochę czasu i uczynicie bardziej osobistym. Wykorzystajcie własne talenty lub zwróćcie się do specjalistów, ale najważniejsze – przemyślcie co chcecie swoim upominkiem wyrazić. I nie odkładajcie myślenia o podziękowaniach na ostatnią chwilę!

Kasia Czerny-Nowak – konsultantka ślubna Czyni Cuda

Za zdjęcia dziękujemy:
GreenBells www.facebook.com/greenbells
Paper Flower Art www.facebook.com/paperflowerart/
Grabowska Fotografie www.facebook.com/garbowska.fotografie
Malachite Meadow https://www.facebook.com/malachitemeadow
Zakątek Pamiątek www.facebook.com/zakatekpamiatek1
Podaruj drzewko www.podarujdrzewko.pl

Komentarze

 • Anna Lena

  Reply

  Świetne pomysły:)

  7 marca 2017
 • Gosia

  Reply

  Kolejny raz wróciłam do tego artykułu i przesyłam go dalej wszystkim, którzy pytają mnie o rady w tym temacie 🙂 Bardzo świeże podejście do tematu 🙂

  22 maja 2017
 • Agata

  Reply

  Mi bardzo spodobał się pomysł filmu w formie baśni http://www.youtube.com/watch?v=FKnWssHb1EE
  https://www.youtube.com/watch?v=riPoS1LjR8E&t
  Nie jest to najtańszy prezent bo studio sobie trochę liczy, ale myślę ze warto.

  27 września 2017
 • Paulina

  Reply

  a pomysl z maskami? polecam 🙂 !!!!

  7 października 2017
 • sklepslubny.love

  Reply

  Witajcie. Ślubny film rodziców odtworzony na weselu młodych byłby chyba najwspanialszym podziękowaniem dla nich 🙂 Generalnie wszystkie pomysły są dobre, ale ten jeden jest wyjątkowo dobry. Świetny blog!

  25 stycznia 2018
 • Dorota

  Reply

  Pomysly sa genialne! Posiedzcie mi gdzie kupie wycinanki w sloiku?

  17 czerwca 2018

Napisz komentarz

13 + nineteen =