80 piosenek na pierwszy taniec – część 3 – Polskie przeboje

Przedstawiamy Wam absolutnie subiektywną, wypracowaną po burzliwych dyskusjach, listę najlepszych piosenek na 1 taniec.
Dzisiaj część 3 z 8 – Polskie przeboje.
Pod każdym tytułem znajdziecie komentarz instruktora tańca – naszą ekspertką jest Monika Maja Zięba z Galaktyki Tańca.
Na końcu artykułu znajduje się link do naszej playlisty na YouTube.

 

1. Lady Pank – Zawsze tam gdzie Ty

Komentarz instruktora:
Charakterystyczna chrypka wokalisty plus tekst sprawiają, że piosenka, szczególnie w kontekście wesela, jest bardzo wymowna. Sugeruję nie wprowadzać zbyt skomplikowanych elementów, by nie zaburzyć harmonii

2. Seweryn Krajewski – Wielka miłość

Komentarz instruktora:
Absolutny klasyk. Długie intro w czasie którego można odtworzyć mini scenkę. W późniejszej części proponuję coś dynamicznego

3. Kaya i Krzysztof Kiliański – Prócz ciebie nic

Komentarz instruktora:
Utwór ten lata największej popularności ma już za sobą, ale nadal dla wielu par ma emocjonalną wartość i zapewne chętnie zatańczą do niego piwoszy taniec. Choreografię ułożyłabym na bazie discofoxa (tańca użytkowego).

4. Natalia Kukulska – Zakochani

Komentarz instruktora:
Romantyczna  i spokojna piosenka. Sam tekst jest na tyle wymowny, że nie układałabym do tego utworu zbyt skomplikowanej choreografii. Kluczem byłyby delikatne połączenia póz i przejść, na tyle subtelne, by nie zaburzyć kompozycji utworu.

5. Kancelarya – Zabiorę Cię właśnie tam

Komentarz instruktora:
Kolejny polski klasyk. Utwór o prostym, łatwym do wychwycenia rytmie, wymowny i spokojny. Świetnie wyglądałby tu układ discofoxa lub/i walca wiedeńskiego. Wisienką na torcie będą subtelne spojrzenia, akcenty dłonią, odejścia i podejścia partnerów.

6. Grzegorz Hyży i TABB – Na chwilę

Komentarz instruktora:
Wybór dla odważnych i świadomych par, przede wszystkim ze względu na warstwę tekstową. Dla niektórych utwór ten jest zbyt mało optymistyczny, dla innych trafia w samo sedno tego czym jest wesele i małżeństwo.
Melodia jest bardzo ładna, a utwór jako całość jest taneczny i dość prosty rytmicznie. Po kursie  pierwszego stopnia discofoxa para będzie w stanie nawet sama lub z małą pomocą instruktora, ułożyć ładną choreografię.

7. Karolina Kozak – Razem zestarzejmy się

Komentarz instruktora:
Utwór piękny i subtelny – jak kobiece wyznanie miłosne. Ułożyłabym taniec na bazie prostego kroku z figurami, w których panna młoda jest na pierwszym planie.

8. Republika – Zapytaj mnie czy cie kocham

Komentarz instruktora:
Kolejna nieoczywista propozycja. Bit tego utworu jest prosty. Najlepiej zatańczyć do niego discofoxa. Liczba figur i przejść zależy od możliwości czasowych pary młodej. Przy 3 spotkaniach będzie to ok 5 figur. Po kursie I stopnia wystarczy jedno spotkanie indywidualne na ustalenie wejścia, zejścia i kolejności figur.

9. Andrzej Piaseczny – Niecierpliwi

Komentarz instruktora:
Bardzo romantyczna piosenka. Uroczo wyglądać będzie do niej rumba, w której na pierwszym planie jest kobiecość, a zaraz po niej miłość mężczyzny do kobiety. Rumba to temat na indywidualne spotkania z instruktorem – w naszej szkole dla par gotowych na takie wyzwanie przygotowany został specjalny pakiet „Mam wesele”.

10. De Mono – Może to o nas

Komentarz instruktora:
Bardzo spokojny utwór, idealny do eleganckiej choreografii. Najlepszym wyjściem byłby spokojny krok discofoxa, w wolniejszym rytmie, co drugie uderzenie. Słowa piosenki w wielu momentach sugerują choreografię. Można z tego utworu stworzyć scenkę romantyczną – oczywiście taneczną – dopasowując kroki do tekstu. Elementy podnoszenia byłyby dopełnieniem tańca.

 

Listę YouTube ze wszystkimi powyższymi utworami znajdziesz tutaj.

 

Wybór piosenek: Czyni Cuda
Komentarz: Monika Maja Zięba – Galaktyka Tańca – www.GalaktykaTanca.pl
Photo by Tom Pumford on Unsplash

Komentarze

  • Gosia

    Reply

    Razem zestarzejmy się! Najpiękniejszy utwór z tej listy <3

    15 listopada 2017

Napisz komentarz

20 − two =