Ślub less waste

Ślubujemy dbanie o planetę czyli ślub less waste

Moda na ekologię trwa już od dobrych kilku lat, a ponieważ uważamy, że to mądra moda, podpowiemy Wam dzisiaj jak zorganizować ślub zero waste. Dokładniej mówiąc less waste. Jeśli właśnie wpisujesz w wyszukiwarkę te dwa określenia, spokojnie – już wyjaśniamy 🙂

“Zero waste” i “less waste” to bardzo pojemne określenia dotyczące życia i funkcjonowania na świecie w bardziej świadomy, ekologiczny sposób, a mówiąc prościej – jest to zbiór zasad, dzięki którym będziemy pozostawiać po sobie mniej śmieci.

Zero waste to bardziej zaawansowany, radykalny sposób na wyeliminowanie śmieci z naszego życia. Może słyszeliście o rodzinach, które przez cały rok zmieściły swoje śmieci w jednym słoiku? To brzmi nieprawdopodobnie ale jest możliwe, pod warunkiem radykalnego stosowania się do wszystkich zasad. 

Jesteśmy jednak świadome tego, że (szczególnie w Polsce) trudno jest ograniczyć jakkolwiek ilości jedzenia na weselnych stołach, ale jeśli środowisko i ekologa są bliskie Waszemu sercu to nawet klasyczne wesele może mieć chociaż trochę nutki less waste.

Ślub less waste1

dekoracje: Wilga i Kruk

Zasada 5R 

Zasada 5R, znana dobrze less waste’owcom, dotyczy absolutnie wszystkich dziedzin życia, w tym organizacji ślubów i wesel. Warto o nich pamiętać przy każdej okazji: 

1. Refuse  – Zacznij od rezygnacji z niepotrzebnych rzeczy, co do których nie masz pewności czy są niezbędne podczas ślubu i wesela. Polecamy stworzyć listę przedmiotów, które zamierzacie kupić i po kolei skreślać te, z których jednak możecie zrezygnować. Przy okazji zadbacie o swój ślubny budżet!

2. Reduce – Jeśli nie możecie lub nie chcecie z czegoś rezygnować, postarajcie się to ograniczyć. Być może 250 balonów w każdym kącie sali nie jest aż tak niezbędne i jesteście w stanie z nich zrezygnować?

3. Reuse – Przy każdej rzeczy, którą zamierzacie kupić zadajcie sobie pytanie – Co zrobimy z tym po ślubie? Jeśli odpowiedź brzmi “Wyrzucimy”, to nie tędy droga! Ślub w duchu less waste wymaga użycia przedmiotów (naczynia, ozdoby, dodatki) których będziecie mogli użyć wielokrotnie, oddać, lub przetworzyć – i tu pojawia się kolejna zasada…

4. Recycle – jednorazowy plastik na weselu jest już bardzo passe i stoi w sprzeczności z ideą less waste. Ale nie tylko plastiku tyczy się ta zasada. Podczas wesela największym polem do popisu w tym temacie będzie  jedzenie – co zrobić, aby się nie zmarnowało i zostało przetworzone, zaraz opowiemy.  

5. Rot – kompostuj! Ta zasada dotyczy głównie jedzenia, bo jest ono, zaraz po plastiku, głównym problemem ogromu śmieci na naszej planecie. Obecnie każdy, nawet na małym balkonie może mieć swój własny kompostownik, a jeśli go nie macie, zajrzyjcie na ogródki działkowe – tam tradycja kompostowania  trwa nieprzerwanie od lat, a nuż będziecie mogli raz w tygodniu zanieść resztki jedzenia na kompost do zaprzyjaźnionego Pana Stefana 😉 

 

Gdzie urządzić wesele less waste?

Już na etapie wyboru miejsca naszej uroczystości możemy zadbać o to, aby było to miejsce sprzyjające organizacji ślubu less waste. Warto zwrócić uwagę na lokale, które proponują menu serwowane (a nie serwowane w półmiskach), a może znajdziecie takie, które mają swoje ogródki, gdzie hodują warzywa? 

Warto także porozmawiać z managerem danego miejsca, jak zapatrują się na taki pomysł wesela i na pewno wspólnie znajdziecie ciekawe rozwiązania na wesele less waste. 

 

Ekologiczna firma cateringowa

Jeśli wynajmujecie catering, nie pytajcie tylko o menu i cenę. Zapytajcie, jakich mają dostawców, korzystają z lokalnych produktów, czy wszystko kupują w hipermarketach? 

Jeśli zaś chodzi o menu – pamiętajcie, że do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba 15,5 tys. litrów wody, a do wyhodowania jednego pomidora już tylko 214 l… pamiętacie zasadę reduce? Postawcie na warzywne menu, planeta na tym skorzysta, a goście będą czuli się lżej w tańcu 😉 Mamy dla was jeszcze kilka tipów które możecie zasugerować przy omawianiu menu:

– Woda (oczywiście z kranu – tak, w Polsce można pić wodę z kranu ;)) z owocami w szklanych karafkach, lemoniada, czy pyszny kompot zamiast kolorowych napojów gazowanych w plastikowych butelkach – ekologicznie i ładnie przy okazji!

– Szwedzki stół zamiast dań podawanych na talerzach – mniej się zmarnuje i każdy zje to,  na co ma ochotę.

– Przygotujcie papierowe pojemniki na żywność, jeśli okaże się, że dużo jedzenia jest wciąż na stole, a goście zbierają się już do wyjścia. Wręczcie im taki upominek, aby nie wyrzucać jedzenia (szczególnie tego, które nie nadaje się do kompostowania).

To  zadanie może was kosztować trochę więcej czasu, ale uwierzcie nam – będziecie mieć ogromną satysfakcję podczas posiłków przygotowanych w ekologiczny sposób, a i Wasi goście będą mile zaskoczeni – poinformujcie ich o tym umieszczając informacyjne karteczki przy daniach!

 

Ślub less waste

dekoracje: Wilga i Kruk

Prezenty, ach te prezenty…

Tutaj macie pełną dowolność – zróbcie to z głową! Sugerowanie gościom na zaproszeniach jakiego typu prezent chcielibyście od nich otrzymać to już standard, i nikt się nie obraża. Jeśli organizujecie wesele w stylu less waste zadbajcie także o ten aspekt. Mamy dla Was trzy propozycje tego, co goście weselni mogą Wam podarować:

– Kwiaty w doniczkach lub do ogrodu zamiast ciętych bukietów.

– Karma dla zwierząt z wybranego przez Was schroniska lub datki na dom dziecka, hospicjum, czy Dom Samotnej Matki.

– Gadżety zero waste do domu: zestaw biodegradowalnych naczyń na pikniki, dzbanek filtrujący kranówkę, piękne szklane naczynia do przechowywania żywności, a może marzycie o urządzeniu  do robienia własnego mleka roślinnego? 

Takie prezenty sprawią, że o waszym weselu less waste będziecie pamiętać przy wykonywaniu codziennych czynności, a Wasi goście podczas szukania prezentów przejdą dodatkową eko edukację 🙂

 

Ozdoby, upominki, girlandy, kwiaty… 

Obecnie spora część par, chcąc zaoszczędzić na ozdobach ślubnych, robi zakupy w popularnym serwisie sprzedaży internetowej w Chinach. Nie polecamy tego sposobu, jeśli urządzacie wesele less waste. Ślad węglowy Chin przekracza 28 % w skali świata. Nie musicie się do niego dorzucać, zamawiając kolorowe pompony i girlandy aby zaoszczędzić parę złotych. 

Jeśli szukacie oszczędności i jednocześnie chcecie być bardziej zero waste postawcie na lub alternatywne i pomysłowe dekoracje. Oto kilka pomysłów: 

– Zamiast bukietów kwiatów w wazonach, ustawcie doniczki z kwiatami lub ziołami pięknie oprawione w pergamin, przewiązane sizalem. 

– Zamiast ciętych kwiatów możecie zainspirować się jednym z naszych wesel, podczas którego naszymi dekoracjami były różnego rodzaju liście i pnącza z korzeniami, które po weselu mogliśmy zasadzić ponownie. Elementem uzupełniającym były niewielkie ilości ciętych kwiatów. 

– Jako romantyczną oprawę stołów i parapetów, użyjcie słoików ze świecami sojowymi. Możecie je zrobić sami – to bajecznie proste, a jakie przyjemne! 

– Jeśli chodzi o ozdoby wiszące, pomysłów jest cała masa: girlandy z literkami możecie wykonać z kartoników, a kolorowe pompony i rozety z bibuły. 

– Nie zapomnijcie o upominkach dla gości – będą piękną pamiątką, jeśli wykonacie je sami – możecie zrobić malutkie słoiczki z przetworami. Oczywiście, użyjcie do tego owoców i warzyw z regionalnych upraw, a jeśli zdecydujecie się na własnoręcznie wykonane świece, doróbcie mini wersje dla każdego gościa, możecie do tego użyć słoiczków po przecierze pomidorowym 😉

– Zaproszenia możecie wysłać mailem, ale jeśli wolicie tradycyjną formę – napiszcie lub wydrukujcie je na szarym, eleganckim papierze, nadającym się do recyclingu.

 

Ekologiczne Endorfiny 

Każdy krok w stronę ekologicznego ślubu less waste jest dobry! Nie zapomnijcie pogratulować sobie sukcesu, jeśli uda się wam wdrożyć chociaż jeden z, wymienionych w naszym artykule, pomysłów. Pamiętajcie, że to ma być dla Was również przyjemność, a pomaganie (w tym wypadku naszej planecie) jak wiadomo, powoduje wydzielanie endorfin więc… do dzieła!

Napisz komentarz

20 − one =